Čo si počať, keď nie a nie počať?

Autor: Alica Krakovská | 31.10.2008 o 13:20 | Karma článku: 13,45 | Prečítané:  3386x

Viem ako to chodí. Dvaja sa rozhodnú, že nastal čas na potomka. Sprvu sú súvisiace činnosti veľmi zábavné, priam by som povedala, že sexuálny život chytí druhý dych. Však idú spáchať takú úžasnú vec! Potom Dvaja zistia, že hoci im v puberte rodičia navrávali, že stačí jedna jediná spermia a malá neopatrnosť, veci nie sú také jednoduché. Minimálne v tom, že jeden bičíkovec nie je dosť, je potrebné ich mať k dispozícii niekoľko miliónov. Asi tak dvadsať.  

Dvaja začnú o veci hĺbať. Polovička Dvoch, ktorá by mala potomka následne vynosiť, príde s metódou bazálnych teplôt. Začína sex podľa teplomera. Ovulačné testy, tehotenské testy, kopa peňazí odtečie prepytujem prečúraných do záchodovej misy. Prejde ďalší čas, polovička Dvoch oplače každé vyplavené vajíčko. Dvoch chytá panika.

Ľudské telo je zaujímavý systém. Najlepšie funguje, keď mu do toho hlava príliš nekecá. Telesná teplota sa udržiava dômyselným termoregulačným mechanizmom, neprehrejeme sa len tak ľahko ani vo veľkom teple a keď potrebujeme vyhubiť zlé bacily, telo si teplotu zvýši samo, skôr ako hlava vôbec zistí, že v prieduškách nejaké bacily má. Aj ženský cyklus je taký záhadný samoregulujúci sa fenomén. Vajíčko dozrieva, výstelka maternice rastie, vajíčko sa uvoľní, oplodní alebo aj nie a maternica a hormonálna sústava sa podľa toho zariadi ešte skôr ako hlavu vôbec napadne cikať na papierik. Lenže občas mu do toho kafráme. Nechcem tu teraz hovoriť o zabíjaní antikoncepčných klincov do tohto jemného mechanizmu, lebo o to nám nejde, Dvaja chcú presne opačnú vec. Lenže naši Dvaja neustále stresujú telo a nenechajú ho robiť si svoju prácu.

Viem ako to chodí. Dvaja sú vycepovaní priehrštiami informácií o tom, ako je zložité počať po nejakom veku. Situácia občas dôjde tak ďaleko, že v internetových poradniach nájdete otázky dvadsaťšesťročných žien, ktoré majú pocit, že im ušiel vlak. Moja mama aj stará mama rodili v dvadsiatich šiestich, bolo to hlboko v minulom storočí a nikto im nevykladal, že sú na dieťa staré. Moje kamarátky veselo rodia po tridsiatke krásne deti. Buď im nikto nepovedal, že už je na dieťa neskoro alebo (a to považujem za pravdepodobnejšie), narazili na rozumného lekára, ktorý na otázku: Som stará na dieťa, keď mám tridsaťdva? Odpovedal: Krásny vek, gratulujem!

Takže zásada číslo jedna je: žiadnu paniku! Mám niekoľko návodov ako sa podarilo otehotnieť mojim kamarátkam. Neberte to príliš vážne, ale sú to príklady, že príroda si aj tak urobí, čo chce.

1. Dlhodobé odlúčenie. Asi každý pozná niekoho, ktorému sa podarilo svoju drahú oplodniť počas vojny alebo štúdia na intráku. Často sme túto udalosť komentovali slovami: To jej musel poslať v obálke. Keď uvážime, že sa videli dvakrát do mesiaca, prípadne zriedkavejšie, je to zvláštne, aj keď evoluční biológovia na to majú svoje vysvetlenie. Mám známu, ktorá sa s manželom snažila o dieťa skoro dva roky, behala po lekároch a nakoniec dostala pracovnú ponuku do dvesto kilometrov vzdialeného mesta. Jej gynekologička situáciu komentovala slovami: No, do roka ste tehotná. Po šiestich mesiacoch si doktorka internej medicíny samodiagnostikovala zápal žalúdka, z ktorého sa vyklubala gravidita.

2. Krátkodobé odlúčenie. Keď sa vám nechce dlhodobo sa rozdeliť, skúste to aspoň na mesiac. Viacero mojich kamarátok presne pozná deň, kedy otehotneli. Nie preto, že by boli jasnovidné, ale zadarilo sa z jediného styku v mesiaci, pretože jeden alebo druhý boli na služobnej ceste. Podstatou veci bolo, že nič neplánovali a vrzli si len tak pre radosť zo sexu. Partneri síce trochu brblali, že si to robenie dieťaťa ani neužili, ale je to stále lepšie ako keď sa partner štorcuje, že musí, aj keď sa mu nechce.    

3. Dať tomu poslednú šancu a naplánovať si dovolenku v exotickej krajine. Podľa toho koľko žien na internetových fórach vyzvedá, že či môžu letieť lietadlom aj v šiestom týždni tehotenstva, to nie je úplne zriedkavá situácia. Keď si naplánujete výlet do niektorej severoafrickej krajiny, kde to najmenšie, čo môžete chytiť, je faraónova pomsta, je dosť dobre možné, že budete pár dní pred odletom zháňať niekoho, kto tam poletí miesto vás. Tiež nie je od veci naplánovať si nejakú veľmi lákavú vec, pokiaľ sa vám otehotnieť nepodarí. Napríklad v lete snívať o piatich týždňoch na Novom Zélande v januári. Ľahšie hodíte prípadné neúspechy za hlavu a nebudete sa toľko trápiť.

Mohla by som ešte pokračovať, ale chcela by som, aby to aspoň niekto dočítal do konca. Čo som tým všetkým chcela vlastne povedať? Že najväčším nepriateľom počatia nie je vek, ale stres. Všetky kamarátky, s ktorými som o tom hovorila, otehotneli v cykle, keď s tým vôbec nepočítali. Jedna dokonca čakala, kým sa manžel spamätá za antibiotikovej kúry a pôjde na vyšetrenie. Čo si o jeho spermiograme myslel urológ sa už nedozvedela, lebo jej telo si povedalo, že dokonale vyhovuje.

Takže moja rada znie: Netrápte sa tým. Počať dieťa je veľký zázrak, ale zázraky sa dejú, dnes a denne. Keď ste už vydržali roky čakať na toho pravého, tak prečo nepočkať aspoň pár mesiacov na to správne vajíčko?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?